Terapia pary jest kontynuacją bestsellerowego Związku dwojga Jürga Willego, została przetłumaczona na 5 języków i od momentu pierwszego wydania sprzedana w 40 tys. egzemplarzy.
Polskie wydanie jest opatrzone wstępem prof. Barbary Tryjarskiej kierowniczki Pracowni Psychologii Zaburzeń Rodziny Wydziału Psychologii UW
Terapia pary to jeden z pierwszych w Polsce praktyczny przewodnik po terapii par.
Główną zaletą Terapii pary – jest obszerna ilustracja kliniczna – zapis terapii prowadzonej przez Autora z małżeństwem, oparty na nagraniach video z sesji i opatrzony szczegółowymi komentarzami Jürga Willego.
Większości terapeutów rodzinnych znana jest koncepcja koluzji Willego, w Terapii pary autor pokazuje jak wykorzystuje tę teorię w pracy z konkretnym małżeństwem.
Autor preferuje psychoanalityczne podejście do terapii pary, w książce wskazuje również jego ograniczenia, a także obficie czerpie z podejścia systemowego.
Czytelnik znajdzie w książce praktyczne wskazówki dotyczące:
ü prowadzenia pierwszej konsultacji z parą;
ü kształtowania się różnych rodzajów przeniesienia w terapii pary;
ü oporu każdego z partnerów, specyficznego oporu pary oraz oporu terapeuty;
ü możliwości regresji i otwartości pacjentów w terapii pary;
ü przeciwprzeniesienia terapeuty w terapii pary oraz wikłania się w koluzję terapeutyczną z pacjentami;
ü znaczenia płci, systemu wartości oraz osobistych doświadczeń w związku terapeuty dla terapii pary;
ü różnic w pracy indywidualnego terapeuty małżeńskiego oraz pracy z koterapeutą/ką;
ü dylematu czy rozwód jest porażką terapeutyczną
Ze wstępu prof. Barbary Tryjarskiej:
„Ogromnym walorem książki jest dokładne przedstawienie studium terapii pary małżeńskiej prowadzonej przez autora. Jürg Willi pozwolił czytelnikowi towarzyszyć poznawaniu pary, sformułowaniu istoty koluzji, stawianiu celu terapii, ujawnianiu obron, zmianom w wyrażaniu pragnień. Opisywał również własne refleksje nad stosunkiem do każdego z uczestników terapii, wątpliwości dotyczące kierunku interwencji, własnej neutralności, czy trafności interwencji.
Psychoterapeuci zajmujący się terapią indywidualną, zwłaszcza o orientacji psychoanalitycznej i psychodynamicznej, znajdą w książce interesujące przełożenie problemów intrapsychicznych poszczególnych osób na ich funkcjonowanie w bliskiej relacji. Terapeuci małżeńscy o różnych orientacjach, w tym systemowej, w trakcie lektury będą być może zadawać sobie inspirujące pytania: Jak tłumaczyłbym to, co dzieje się między partnerami w kategoriach przyjętego przeze mnie systemu terapeutycznego? Czy szkoła terapeutyczna, do której mam przekonanie, dostatecznie dobrze tłumaczy złożone procesy zachodzące w diadzie? W jakim zakresie do diagnozy problemów w parze włączyć inne osoby uwikłane w relację, w tym kochanków? Jaki kierunek interwencji przyjąłbym na danym etapie terapii? Poszukiwanie odpowiedzi na podobne pytania może poszerzyć perspektywę widzenia i rozumienia problemów ludzi cierpiących w związkach.”
Spis treści
Wstęp do wydania polskiego
Wstęp do nowego wydania po 30 latach
1. Mężczyźni i kobiety w terapii par
2. Wspomagające i hamujące rozwój aspekty związków
3. Metodyka terapii par: Pierwsza rozmowa z parą
4. Opór w terapii par
5. Zastosowanie koncepcji koluzji w analitycznej terapii par
6. Przeniesienie w terapii par
7. Przeciwprzeniesienie i koluzja terapeutyczna
8. Przebieg terapii par w zależności od płci terapeuty
9. Prowadzenie terapii pary przez dwoje terapeutów (koterapia)
10. Problem wartości w terapii par
11. Rozwód i powtórne zawarcie małżeństwa
12. Helga i Stani – zastosowanie koncepcji koluzji w terapii pary
13. Podsumowanie
ZAKUPY POWYŻEJ 150 ZŁ WYSYŁKA GRATIS