Charakterki i zmyślenia to zbiór ponad 500 sentencji, których nie powstydziłby się nawet sam Stanisław Jerzy Lec – autor Myśli nieuczesanych.
Czyta się świetnie. Najlepiej na chybił trafił, gdyż każda myśl to zwięzłe, błyskotliwe, a niekiedy kąśliwe ujęcie tematu. Uderza celność obserwacji oraz dowcip – zawarty w formie krótszej niż lapidaria, czasem bardziej abstrakcyjnej niż japońskie haiku. W wielu „zmyśleniach” dostrzegam gotowe pomysły na scenariusz. To znakomita inspiracja i relaks dla umęczonego mózgu.
Inka Dowlasz ̶ reżyser, autorka sztuk teatralnych
Kilka charakterków
Jutro biorę wolne. Mam dość wychodzenia z siebie.
Jako polityk odznaczał się wielką niezależnością, zwłaszcza od konstytucji.
Przemawianie uważał za swoją misję. A im mniej miał do powiedzenia, tym głośniej krzyczał.
Kilka zmyśleń
Jedną z władz umysłu – niedocenianych przez klasyków – jest używanie inteligencji do obrony własnej głupoty.
Lubimy być nie tyle sobą, co lepszą wersją siebie.
Znak zapytania to wykrzyknik, który zgubił kropkę i zgarbiony próbuje ją odnaleźć.
Autor – Krzysztof Mudyń jest pracownikiem naukowym, absolwentem psychologii UJ. Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, najpierw z Instytutem Psychologii a następnie z Instytutem Psychologii Stosowanej UJ. Później pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań Podstawowych w Psychologii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Aktualnie prowadzi zajęcia dydaktyczne w Akademii Ignatianum w Krakowie. Ważniejsze publikacje książkowe to: Zdarza się, że myślimy (1997), Kraków, Wyd. PSB; W poszukiwaniu prywatnych orientacji ontologicznych (2007), Kraków, Wydawnictwo UJ; Rzeczywiste – Nierzeczywiste. Podręcznik metody do badania orientacji życiowych (2010), Kraków, Vesalius; Problem granic poznania… (1992/2016), Warszawa, Wyd. Liberi Libri (www.liberilibri.pl/mudyn) oraz Pochwała wiedzy negatywnej. Szkice na obie ręce (2017), Kraków, Wydawnictwo Naukowe UP. Niektóre teksty dostępne są na portalu www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Mudyn.